5 milionów na budżet obywatelski!

9 kwietnia, 2014

9 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu prezydent Kazimierz Górski poinformował o zwiększeniu puli środków na budżet obywatelski z 3mln do 5 mln złotych.

Mieszkańcom Sosnowca się to należy tym bardziej, że dotychczas pokazali ogromne zainteresowanie i zaangażowanie w kwestiach związanych z wdrażaniem budżetu partycypacyjnego w Sosnowcu – mówił otwierając spotkanie z dziennikarzami.

Zdaniem Kazimierza Górskiego budżet obywatelski w Sosnowcu poza włączeniem mieszkańców w proces decydowania o wydatkowaniu środków, będzie także pełnił funkcję edukacyjną. –Sosnowiczanie będą od teraz wiedzieli ile kosztuje plac zabaw, nowa ławka, czy sto metrów chodnika. Zwiększenie puli pieniędzy to ukłon w stronę mieszkańców. Jestem przekonany, że te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane. Tym bardziej, że często rozmawiamy o wielkiej polityce i wielkich inwestycjach, a zapominamy o tych bliskich codziennemu życiu i wygodzie mieszkańców – powiedział prezydent.

- Radni z dużym zadowoleniem przyjęli wiadomość o zwiększeniu puli na budżet obywatelski. Jestem pewny dwóch rzeczy: po pierwsze pozwoli to zwiększyć poczucie odpowiedzialności mieszkańców za podejmowanie decyzji, a po drugie będzie integrowało społeczność lokalną – stwierdził Mateusz Rykała , przewodniczący Rady Miejskiej w Sosnowcu dodając, że budżet obywatelski powinien być w roku wyborczym tym elementem, który będzie spajał różne środowiska polityczne.

Zdaniem Michała Mercika , naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej, pierwszy rok funkcjonowania budżetu w naszym mieście będzie rokiem pilotażowym, dlatego trzeba pozostać otwartym w kwestii ewentualnych zmian dotyczących jego funkcjonowania w latach następnych. - Pamiętajmy, że w tej chwili określamy jedynie ramy prawne funkcjonowania budżetu. Decyzje o tym na co zostaną wydane pieniądze, podejmą już sami mieszkańcy – podkreśla Mercik i dodaje: - W innych miastach uchwały są na bieżąco zmieniane co rok. My też pozostaniemy elastyczni.

Jak zaznaczają sosnowieccy urzędnicy budżet obywatelski będzie ściśle związany z nową strategią rozwoju miasta, która trafi do konsultacji jeszcze w przyszłym tygodniu. – To bardzo istotne, ponieważ po tym jak zrekultywowaliśmy tereny poprzemysłowe zapewniając miejsca pracy, w nowym dokumencie określającym politykę rozwoju Sosnowca, przenieśliśmy priorytety na wzrost jakości życia oraz rozwój infrastruktury rekreacyjnej – powiedział Kazimierz Górski.

 

Projekt uchwały budżetu obywatelskiego między innymi przewiduje:

Podział dostępnych środków – 5 milionów złotych – na 7 obszarów konsultacyjnych: Obszar konsultacyjny nr I: Stary Sosnowiec, Ludmiła; Obszar konsultacyjny nr II: Milowice, Pogoń; Obszar konsultacyjny nr III: Środula, Sielec; Obszar konsultacyjny nr IV: Zagórze; Obszar konsultacyjny nr V: Klimontów, Dańdówka, Dębowa Góra; Obszar konsultacyjny nr VI: Kazimierz, Porąbka, Juliusz, Ostrowy, Maczki, Kolonia Cieśla; Obszar konsultacyjny nr VII: Bobrek, Bór, Jęzor, Niwka, Modrzejów.

By zaktywizować wszystkie obszary miasta i aby nie doprowadzać do dysproporcji w podziale środków, kwotę budżetu, tj. 5 miliony złotych podzielono według zasad: 50 % w równych częściach dla wszystkich obszarów, 25% środków proporcjonalnie do liczby mieszkańców poszczególnych obszarów i 25 % proporcjonalnie do powierzchni.

Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić swój pomysł do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zgłoszenia dokonuje się na specjalnym formularzu, wraz z oświadczeniem o deklarowanym miejscu zamieszkania. Zgłosić można jeden projekt i tylko dla obszaru właściwego dla swojego miejsca zamieszkania, z zastrzeżeniem iż projekty nie mogą przekraczać kwoty dostępnej dla danego obszaru. Wnioski zgłaszać będzie można do Wydziału Polityki Gospodarczej w miesiącu czerwcu.

W lipcui sierpniu wnioski zostaną poddane analizie i przedstawione pod głosowanie mieszkańców w miesiącu wrześniu. Głosować można na jeden projekt tylko dla obszaru zamieszkania. Wybrane projekty zostaną wpisane do Budżetu Miasta do realizacji w roku 2015.

PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
070809 10111213
14151617181920
21222324252627
282930
Proszę czekać...